ECO ART
fotografia | Odsłon: 236
Dodano: 2019-05-21


Opis pracy

Tak przed kolacją
i w trakcie rozważań o jakże istotnej kwestii:

„Po co?”

By powstał papier,
podobrazie, ołówek czy farba,
ktoś musi „wgryźć się lemieszem” w Ziemię
by pozyskać surowce,
przewieźć to co zdoła z niej wyrwać,
przetworzyć,
zasmrodzić wspólne podwórko
i jakkolwiek lecz zawsze,
gdzieś musi pozbyć się odpadów.

To wszystko rzecz jasna
w wielkim skrócie.

I cóż z tą nieszczęsną świadomością począć?

Zobrazować kolejną piękną półnagą syrenę
albo trawnik w słońcu i wieżę kościoła?
A może soczystą czerwoną plamę,
albo kompozycję plam z wertykalną linią?
Może jeszcze dorzucić przymrużone oko,
by dostatecznie dobrze wyrazić siebie?


Może jednak te nasze prace
powinny zawierać więcej
konstruktywnej treści?
Tak chociaż dla podjęcia próby
zachowania pewnej równowagi.Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Komentarze

Avatar
agochi | 2019-05-21
i masz rację ..też ubolewam .już wynaleziono u nas ekologiczne talerze , nawet je można jeść ..pora by się dzielić tymi nowinkami nawet tutaj..dużo jeszcze wody upłynie..złaszcza w Polsce bardzo opernej na spalarnie śmieci i inne sposoby pozyskiwania energii w ekologiczny sposób ...Szwedzi i inne kraje skandynawsie kupują już śmieci bo swoje tak solidnie sdegregują i wykorzystują , że im brakuje "wsadu do spalarni" ..A u nas nadal węgiel i węgiel ..Bzdura totalna !!
W Czechach 5 lat temu widziałam już dużo spalarni , teraz już mini spalarnie powstają .. Patrzę jak ludzie żle segregują.. wściekam się na to..w Wiedniu kupę już lat temu..były kamery przy pojemnikach..kara 500 e za złe segregowanie..i segregowali wszyscy aż miło...Polacy też sie nauczyli jak ich przyłapano , taka kara mobilizuje..tam sąsiad sąsiada pilnuję ..można , można ..ech dużo by na ten temat ..PRIMO muszą być ustawy by nie blokować postępowych metod..a u nas blokowane są wszelkie inicjatywy na energobloki , energię zieloną itp..
Avatar
piotrfranczok | 2019-05-21
Edytowany
Myślę sobie chwilami, że tu, między innymi, na VA bezpowrotnie marnujemy i świetną okazję by coś zmienić i upływający cenny czas.

Tyle energii, kreatywności i cierpliwości, można by chyba lepiej użyć tych zalet. Nawet spory na forum wyglądały wówczas zacniej.
Avatar
agochi | 2019-05-22
zgadzam się...ale myślę , że na tym VA trudno bedzie dyskutować na te tematy... bardziej z dobrze uświadomionymi ekologami ... a głownie z konstruktorami i specami od energii odnawialnej , ale tak jak pisałam specjalistów i naukowców mam wielu i to wybitnych już na tym polu.. ..im ręce opadają na to w Polsce się robi..a raczej ignoruje i celowo zostawia w tyle te tematy...jadą zatem do Czech, Szwecji, Finlandii by choć troszkę usprawnić ten system ekologicznej energii , odzyskiwania na maksa tego co wyrzucamy do pojemników i wysypisk....Tam nawet pojemniki są specjalne by już u odbiorcy prześwielić zawartość , czy dobra segregacja..jesteśmy za murzynami w tym temacie...w biednych krajach całe rodziny pracują na wysypiskach by odzyskiwać co wartościowsze śmieci..u nasz szperacze lumpy po śmietnikach...ale chwała im za to bo choć trochę jest segregowane...u nas buteki po piwie bez paragonu nie można oddać...CHORE..w Czechach nawet w namiejszym sklepiku oddaje sie i jest zwrot kasy ..Czesi szanują sobie szkło..Wiedzą ile energii trzeba, by wyprodukować nową butelkę..u nas całe pojemniki butelek idą na wysypiska.. glupota , goni głupotę !!! i można by na ten temat w nieskończoność ...szkoda czasu ..wolę go sporzytkować na konkretne działania ..ale nie u nas, bo w Polsce jest powrót do średniowiecza.. już to z kolegami z Czech przerabialiśmy.. jeden dostal zawału..Chora mentalność , chory kraj...owszem po szkoleniach prowadzonych przez speca ze Szwecji niektóre władze lokalne bardzo były zainteresowane ..ale gdy napotkały schody i mur biurokracji , też musieli sie wycofać , bogaci sposorzy sie też zoobowiązali finansować ekobloki.... plany legły w gruzach..Padły 3 ekserymentalne ekobloki ..lepiej w Brnie i 5 mastach poza krajem kontynuować te prace niż tutaj....a szkoda bo zyskałby cały przemysł spożywczy np produkcji soków / wszytkie odpady z owoco i jarzyn to cenny wsad do ekobloku.., zakłady miały by swoją energię , a tak mają kosztowny transpost na wysypisko i wiele innych strat , za co płacimy my konsumenci i śwrodowisko...można by mnorzyć takich przykładów wiele..Pozdrawiam
Avatar
piotrfranczok | 2019-05-23
Edytowany
Chyba zbyt wcześnie na kolejną, entą dyskusję o racjonalnym gospodarowaniu dobrami.
Efektywne oderwanie uzależnionego wzroku pomarszczonych księżniczek od zwierciadeł egocentryzmu. Póki co, przerwanie tego drugiego być może dopiero otworzy jakieś rzeczowe możliwości temu pierwszemu.

Pytanie brzmi: „Jak tego dokonać?” Jakim argumentem np. tutaj na VA zmotywować utalentowanych poniekąd ludzi do niewielkiej zmiany. Jak spowodować by zechcieli poszerzyć nieco tematy podejmowane w swoich pracach? Byle jakie i jakiekolwiek „wyrażanie siebie”, głównie mało pożytecznym, nikomu zbytnio nie przydatnym wątkiem, przywiodło ostatnio do irracjonalnych sporów na forum, co stanowi dość kiepski obraz całości.

W ten sposób rodzi się atmosfera trochę jak w pijackiej mordowni dawnych Austrowęgier, najpierw słyszysz wybełkotane „ja” potem robi się jazgot i rozpierducha, bo drugi to usłyszał, ale z kontekstu jasno nie wynikało zbytnio w jakim to języku, a rozmyślał o sobie źle, akurat po niemiecku.

Podobno to sztuka toruje drogę naszej cywilizacji. Być może obojętna na jutro rzemieślnicza większość przestanie jedynie pudrować pośladki po nosek i zacznie dostrzegać, że zaniechanie niesie za sobą konsekwencje. Być może jeśli pierwsi uczynią to artyści, np. tacy jak my tutaj na VA między innymi :) Być może to jedna z wielu recept mogąca poskutkować przełamaniem bezsilności naukowców, konstruktorów, ekologów, i kto wie kogo jeszcze.
Avatar
*jacek79 | 2019-05-21
:)..dobre
Avatar
lekami | 2019-05-21
Dobra refleksja! ..ale "rządy" plastiku szybko się nie skończą...
Avatar
piotrfranczok | 2019-05-21
To racja. Nie uciekniemy od plastiku póki nie wynajdziemy czegoś innego. Możemy jednak w międzyczasie wykoncypować jakiś racjonalniejszy sposób bycia, każdy z osobna i nie tylko. Tu przecież jest gniazdo ludzi pomysłowych i co ważniejsze wrażliwych ... więc stąd powinny płynąć pomysły szerokim strumieniem. :)
Avatar
Jarek | 2019-05-21
Świetnie!
Idę po chipsy.
  • 1 (current)


On-line
wezownik

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org